Foreningen Slangerup Miniby blev stiftet i 1996 og har til formål at opføre en modelby af Slangerup by i målestoksforholdet 1:10. Modelbyen udføres som Slangerup så ud omkring år 1900.
Opførelsen af minibyen sker på frivillig basis og udføres af alle, der har interesse i projektet. Arbejdet udføres i nært samarbejde med Lokalhistorisk Forening for Slangerupegnen og kommunen.

Slangerup Miniby august 2008

Foreningen Slangerup Miniby har i dag  ca. 100 medlemmer, 16 medlemmer er aktive minibyggere, som er pensionister eller efterlønsmodtagere. Husenes udseende (facader) udføres efter nøje samarbejde med Lokalhistorisk Forening for Slangerupegnen og kommunen, idet de fleste nuværende "rigtige" huse er ombygget gennem tiderne og ser helt forskelligt ud fra dengang for ca. 100 år siden. Der er i dag 14 huse færdige og 5 huse under opførelse. Minibyen har i øjeblikket udstillet 14 huse bag Den gamle Smedje i Kongensgade. Husene udgør et udsnit af Kongensgade, Svaldergade og Kannikkestræde. Endvidere har vi 1 hus udstillet i Nordea.

Sådan bygger vi husene

Når der er fremskaffet tilstrækkelige oplysninger, udarbejdes der tegninger i målestoksforholdet 1:50. På armerede betonfundamenter, som vi selv støber, opbygges den indvendige kerne til husene i Leca-blokke, som derefter skalmures med minimursten, der ligesom tagstenene fremstilles på værkstedet. Efter formning og tørring brændes stene på Wewer´s Teglværk i Anisse. Teglværket leverer leret og brændingen vederlagsfrit.
Vinduer og døre udsaves i plastmateriale og males. Tagrender og nedløbsrør fremstilles ligeledes på værkstedet.

Støt foreningen

Bliv medlem og vær med til at realisere tanken om at opføre en Miniby i Slangerup.

Indmeldelse kan ske ved henvendelse til kasserer Frede Petersen på telefon 47 38 04 76 eller mail til slangerup.miniby@youmail.dk
   
Interesserede er altid velkommen til at besøge os i Minibyens værksted på Højagergård, bedst mandag eller onsdag mellem kl. 9:00 og 12:00 eller på et andet tidspunkt efter aftale med et bestyrelsesmedlem.

Kontingentet andrager pr. år:

kr. 150 for husstand
kr. 100 for enkeltpersoner

Kontingent kan indbetales i alle Nordea´s filialer eller overføres via webbank til:

Nordea: Reg.nr.: 1335 kontonr.: 8891 833 807 (tastes uden mellemrum)

Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...
Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

08.03 | 11:09

Kipling Travel har per 1. marts købt Kongensgade 17a og vil flytte ind i løbet af sommeren. :)

...
28.10 | 17:56

Kære Ove.
Tak for adressen på Jeres hjemmeside - meget spændende og flot arbejde I udfører.
Mange hilsener fra Anne Birgitte

...
25.12 | 23:12
Slangerup Miniby har modtaget 3
30.05 | 17:17
Huse under opførelse har modtaget 11
Du kan lide denne side
Hej!
Prøv at lave din egen hjemmeside ligesom mig! Det er nemt, og du kan prøve det gratis
ANNONCE